![]() Lucrezi într-o administrația locală și vrei să înveți cum să implici mai bine tinerii în procesul decizional și să consolidezi valorile democratice la nivel local? Atunci acest training practic și inspirațional, organizat într-un loc deosebit, este ceea ce ai nevoie!
Când? 2-7 iunie︱ Unde? Florența, Italia Pentru cine? Acest curs de formare se adresează funcționarilor publici și celor responsabili de politicile de tineret, dar și reprezentanților politici locali care doresc să îmbunătățească implicarea tinerilor în procesul decizional. De asemenea, pot participa și lucrători de tineret care coordonează sau sprijină structuri de participare a tinerilor la nivel local. Te întrebi dacă este pentru tine și organizația ta? Dacă lucrezi la nivel de municipalitate și îți dorești să îmbunătățești democrația locală prin implicarea activă a tinerilor, acest curs este pentru tine. Vei avea ocazia să descoperi modele de succes și să înveți metode concrete pentru a adapta și implementa structuri eficiente de participare a tinerilor la nivel local. Ce vei găsi aici? Acest curs internațional de patru zile oferă o abordare practică asupra modului în care tinerii pot fi implicați activ în procesul decizional de la nivel local. Participanții vor explora modelul Democracy Reloading și vor învăța să utilizeze instrumentele specifice acestuia pentru a face participarea tinerilor relevantă pentru comunitatea lor. La finalul cursului:
Ce teme vor fi abordate în atelierele de lucru?
Democracy Reloading este un parteneriat european între agențiile naționale Erasmus+ din domeniul tineretului, inițiat în 2015, care își propune să sprijine dezvoltarea participării tinerilor în procesul decizional la nivel local și regional. Care sunt criteriile de eligibilitate și selecție?
Data limită pentru înscrierea online este: 23 martie Detalii & înscrieri: http://trainings.salto-youth.net/13121 Ce costuri presupune? Costurile de participare vor fi distribuite după cum urmează: costurile de transport vor fi acoperite de către ANPCDEFP pe bază de contract (grantul maxim acordat este de 500 de euro), iar cele legate de subzistență (cazare și masă) de către organizatori. Candidații selectați vor fi contactați pentru a stabili detaliile călătoriei. ANPCEDFP va avansa achiziționarea biletelor de transport până la locul de desfășurare a cursului, utilizând cel mai ieftin mijloc de transport: bilet de avion (clasă economic, low-cost), bilet de tren (clasa a II-a), autocar etc. Agenția Națională din Italia va asigura costurile privind cazarea, masa participanților și costurile aferente programului de activități. Alte informații
Adaugat de: Adriana Cozanu
|
Pe 5 martie, Comisia Europeană a lansat inițiativa Union of Skills. Această abordare va oferi persoanelor din întreaga Uniune Europeană competențele de care au nevoie pentru a reuși în viața lor educațională și profesională.
În perioada 27 februarie – 7 martie 2025, vă invităm să participați la o serie de traininguri online gratuite în vederea familiarizării cu Ghidul privind Impactul E+.
Pe 5 martie, Comisia Europeană a lansat inițiativa Union of Skills. Această abordare va oferi persoanelor din întreaga Uniune Europeană competențele de care au nevoie pentru a reuși în viața lor educațională și profesională.
În perioada 27 februarie – 7 martie 2025, vă invităm să participați la o serie de traininguri online gratuite în vederea familiarizării cu Ghidul privind Impactul E+.